Abonament radiowo-telewizyjny

Każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i jest właścicielem mieszkania lub ma umowę najmu w Niemczech, jest zobowiązana do wnoszenia opłat za Rundfunkbeitrag. Jest to nic innego, jak opłata radiowo-telewizyjna (znana wcześniej pod nazwą GEZ).

Po przyjeździe do Niemiec, nowi pracownicy mają obowiązek zameldowania się. Ponadto osoby, które decydują się na wynajęcie mieszkania, muszą zarejestrować się w ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice. To nie jest to nic trudnego.

Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, co miesiąc należy opłacać obowiązkowy abonament, który obecnie wynosi 17,50€. Warto zapamiętać, że jest on naliczany dla danego gospodarstwa domowego – niezależnie od liczby lokatorów i odbiorników. Zatem jeżeli w mieszkaniu przebywa kilka osób to wystarczy, że tylko jedna z nich dokona rejestracji.

Obecnie do odbiorników zaliczane są również komputery i smartfony pozwalające na słuchanie radia czy oglądanie telewizji. Zatem co, jeżeli ktoś nie będzie opłacał należności? Konsekwencje mogą być bardzo bolesne dla kieszeni płatnika. Najpierw ARD ZDF DeutschlandRadio Beitragsservic sprawdzają, czy domostwo jest zameldowane, a także wysyłają pismo z wezwaniem do zapłaty. Następnie informują o zaległej kwocie i odsetkach. Nadawcy mają też prawo do pobrania pieniędzy z konta niepłacącego. Dodatkowo takiej osobie grozi mandat.

W przypadku wymeldowania się z mieszkania, możemy zrezygnować też z obowiązku opłaty radiowo-telewizyjnej. W tym celu należy poinformować ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice, składając pisemny wniosek o wyrejestrowanie. Dla pewności, najlepiej jest wysłać pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a następnie zachować zwrotne potwierdzenie z poczty. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice potwierdziło wyrejestrowanie.

Jeżeli podejmiesz pracę w hrXP to nie masz się czego obawiać, wszystkie formalności zostaną załatwione przez nas, a opłata radiowo-telewizyjna wliczona jest w koszt firmowego zakwaterowania.


Opublikowano

w

przez

Tagi: