Co zrobić kiedy zgubisz dowód osobisty lub paszport w Niemczech?

Wiele osób uważa wyrabianie dokumentów osobistych za koszmar, ale co zrobić w momencie, gdy musimy to zrobić i dodatkowo przebywamy poza granicami Polski? Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak działać w takiej sytuacji.

Jeżeli masz pewność, że Twój dowód osobisty został skradziony to przede wszystkim należy zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie policji, aby nikt niepowołany nie mógł go wykorzystać. Kolejnym krokiem jest powiadomienie o utracie dokumentu polski Konsulat na terenie kraju, w którym obecnie przebywasz.

Możesz zgłosić tę sprawę w każdej jednostce konsularnej związanej z naszym krajem osobiście lub listownie. Adresy wszystkich Konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Niemiec znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niezależnie od tego, czy udasz się osobiście, czy skorzystasz z poczty, sprawę zgłasza się w formie pisemnej. Pod tym linkiem jest wzór formularza, który trzeba wypełnić:

http://bit.ly/FormularzUtratyDowodu

Po wykonaniu tego kroku nie ma odwrotu. Pamiętaj, że nawet jeśli odnajdziesz zgubę to automatycznie straci ona ważność. W zamian otrzymasz zaświadczenie o utracie dokumentu, który będzie obowiązywał do momentu wyrobienia nowego dowodu.

W przypadku utraty paszportu musisz postępować podobnie, jak w przypadku utraty dowodu. W placówce konsularnej istnieje możliwość, by od razu wnioskować o nowy paszport oraz o paszport tymczasowy, umożliwiający legalny powrót do Polski.

Koszt wyrobienia nowego dokumentu to 110€. Wśród osób, które mogą liczyć na 50{8897318068624d63cebab778dc3ed8dd918297ab40ad16e19aaf85d8a02181b7} ulgę są m.in. studenci, uczniowe czy członkowie rodziny wielodzietnej (w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadającym Kartę Dużej Rodziny). Paszport będzie czekał do odebrania tylko w tym samym urzędzie, w którym się o niego ubiegano.


Opublikowano

w

przez

Tagi: