Czy musisz przerejestrować auto mieszkając w Niemczech?

Kiedy można jeździć w Niemczech na polskich tablicach, a kiedy konieczne jest przerejestrowanie pojazdu?
Odpowiedź na te pytanie regulują dwa przepisy: Prawo Podatkowe (Steuerrecht) oraz Prawo Rejestracji (Zulassungsrecht).

W §20 FZV (Fahrzeug-Zulassungsverordnung – rozporządzenie o rejestracji/dopuszczeniu do ruchu pojazdów) mowa jest, że samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli właściciel nie przebywa na stałe w kraju. Zatem gdy np. odwiedzacie w Niemczech znajomych czy rodzinę, przyjeżdżacie tu na urlop, bądź przejeżdżacie przez Niemcy w drodze na urlop, przyjeżdżacie tu na targi, koncert czy jakiś event sportowy możecie poruszać się po drogach swoim autem bez konieczności przerejestrowania auta.

Natomiast inaczej przedstawia się sytuacja kiedy pracujecie na terenie Niemiec i płacicie tam podatki. Wtedy samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie można jeździć w Niemczech przez rok tylko w przypadku tymczasowego pobytu. W takiej sytuacji przez rok jesteście zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Natomiast jeśli wiecie od razu, że Niemcy będą Waszym stałym miejscem pobytu, wtedy musicie jak najszybciej przerejestrować samochód, gdyż w przeciwnym razie narazicie się na kary.

Pamiętaj, że kiedy np. mieszkacie w Niemczech z rodziną, macie pracę a policja, w krótkim odstępie czasu, zrobi trzy zdjęcia zaparkowanego pod blokiem samochodu, wtedy wiadomo, że korzystacie z samochodu w Niemczech na co dzień i trudno mówić tu o pobycie tymczasowym.

Jeśli osoba kierująca pojazdem zostanie poddana kontroli drogowej, a nie posiada dowodu opłacenia podatku drogowego za samochód na polskich tablicach rejestracyjnych użytkowany w Niemczech, wtedy podatek nalicza się wstecz od daty zamieszkania w Niemczech.
Niestety, gdyby trafiła się Wam kontrola drogowa w Niemczech, to mimo płacenia podatku, możecie również dostać wysoki mandat za jeżdżenie na polskich tablicach, a w najgorszej sytuacji mogą Wam nawet zabrać samochód.


Opublikowano

w

przez

Tagi: