Drony w Niemczech – co trzeba wiedzieć?

Wiemy, że również wśród naszych pracowników jest coraz większe zainteresowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi – czyli po prostu dronami. Kiedyś służyły one wyłącznie do celów wojskowych, a obecnie są elementem dobrej zabawy dla osób, których hobby jest robienie różnego rodzaju zdjęć i filmików.

Ich ceny oraz dostępność sprawia, że z tego gadżetu od kilku lat korzystają nie tylko profesjonaliści, ale też każdy, kto chce się pobawić w latanie i nagrywanie. Czy zatem istnieje obowiązek rejestrowania tego gadżetu? Odpowiedzi należy szukać w prawie lotniczym, które obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Nie trzeba rejestrować drona, ale jeżeli waży on powyżej 250g – jego właściciel musi się zarejestrować jako operator, a także przejść szkolenie online. Kończy się ono testem.

Oznacza to, że można korzystać z dronów bez obowiązkowej rejestracji wtedy, gdy korzystamy z najmniejszych modeli bezzałogowych statków powietrznych. Chyba każdy, kto choć raz miał okazję pobawić się dronem wie, że jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, jednak tu pojawia się ważne pytanie – gdzie i kiedy można z niego korzystać?

Nawet jeśli chcemy sobie polatać czysto rekreacyjnie to musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim osoba, która obsługuje maszynę musi mieć ją cały czas w zasięgu wzroku – w praktyce oznacza to, że nie można latać powyżej 120 metrów. Przy okazji należy też uważać na zabudowania i skupiska ludzi. Wszystko po to, żeby nie zrobić nikomu krzywdy.

Poza ogólnym prawem dotyczącym korzystania z dronów w Unii Europejskiej, każdy kraj członkowski może wprowadzić również dodatkowe zasady ich używania. Ze względów bezpieczeństwa w Niemczech nie można latać w pobliżu szpitali, jednostek wojskowych czy zakładów karnych. Zabronione jest latanie też m.in. nad: dworcami kolejowymi i drogami międzymiastowymi. Przy okazji warto skorzystać z darmowej aplikacji „Droniq“. Dzięki niej operator będzie miał pewność, gdzie może latać dronem bez obawy, że maszyna przekroczy niemiecką przestrzeń lotniczą.

Złamanie obowiązującego prawa lotniczego może zakończyć się m.in. karą finansową. Właśnie dlatego warto o nich pamiętać. Szczególnie wtedy, gdy chcemy skorzystać z drona w celu rekreacyjnym, czyli po prostu umilenia sobie wolnego czasu.


Opublikowano

w

przez

Tagi: