Jak odliczać od podatku koszty dojazdu do pracy w Niemczech?

W Niemczech można się ubiegać o zwrot kosztów dojazdu do pracy w ramach kosztów związanych z przychodami (niem. Werbungskosten). Wypełniając roczne zeznanie podatkowe należy również wypełnić załącznik „N” do deklaracji.

Koszty dojazdu do pracy – w jakiej wysokości można je odliczyć w Niemczech od podatku?

Koszty dojazdu do pracy można odliczać tzw. ryczałtem, który wynosi maksymalnie 4.500€ rocznie. Pojęcie kosztów dojazdu dotyczy tylko i wyłącznie wydatków związanych z przejazdem najprostszą i najkrótszą drogą dojazdu do miejsca pracy. Nie ma znaczenia jakim środkiem transportu jeździsz do pracy, jednakże w zależności od jego rodzaju różni się kwota, którą można odliczyć w zeznaniu podatkowym.

Pojazd:

  • Samochód osobowy: 0,30€
  • Motocykl: 0,20€
  • Skuter: 0,20€
  • Motorower: 0,20€
  • Rower: brak zwrotu

Nieograniczone dojazdy do pracy

Niemiecki Urząd Skarbowy nie uznaje tzw. nieograniczonych dojazdów do i z pracy. Jeśli pracujesz 5 dni w tygodniu, to Finanzamt uzna ok 220 przejazdów do pracy. Natomiast jeśli pracujesz 6 dni w tygodniu, to uznawane zostanie ok. 260 przejazdów. Należy pamiętać, że do obliczeń zwrotu podatku trzeba wybierać najkrótszą trasę dojazdu do pracy. Możesz rozliczyć tylko faktyczną ilość dni roboczych jakie przepracowałeś, pamiętając, że Finanzamt może poprosić Twojego pracodawcę o przedłożenie zaświadczenia o ilości przepracowanych dni.

Przykład:

Załóżmy, że rocznie przepracujesz 220 dni roboczych (to średnia dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Niemczech) oraz jadąc z domu do pracy i z powrotem pokonujesz odległość 30 km, a także korzystasz z prywatnego samochodu. W tym wypadku obliczenie wygląda następująco:

220 dni roboczych x 30 km w jedną stronę x 0,30€ za km = 1.980€ – jest to kwota zwrotu podatku jaką możesz otrzymać z tytułu dojazdu do pracy.


Opublikowano

w

przez

Tagi: