Jak oszczędzać w Niemczech będąc małżeństwem?

W Niemczech dozwolone jest zawieranie związków partnerskich, jednak to małżeństwa mają więcej korzyści finansowych, które oferuje im państwo. Sprawdźcie, na czym możecie zyskać pracując w Niemczech oraz będąc w związku małżeńskim.

Firmy ubezpieczeniowe przygotowują specjalne taryfy dla małżeństw, a także dają możliwość zestawienia dwóch umów ubezpieczeniowych w jedną. Dodatkowo możecie uzyskać prywatne ubezpieczenie emerytalne, które wspiera państwo niemieckie. Co istotne, dodatki gwarantowane przez państwo przysługują nie tylko osobie opłacającej ubezpieczenie, ale także jego drugiej połówce.

Małżonkowie mogą skorzystać przede wszystkim z ulg podatkowych, które przygotował dla nich niemiecki rząd. Dobrze zastanówcie się nad wyborem klasy podatkowej. Do wyboru macie IV i IV lub III i V. W zależności od Waszych zarobków, warto zastanowić się nad korzystniejszą opcją. Kiedy jeden z małżonków zarabia znacząco więcej, najbardziej opłaca się zdecydować na kombinację klasy III i V. Natomiast jeżeli zarabiacie podobnie to warto wybrać klasę IV.

Największą korzyść małżonkowie mają ze wspólnego opodatkowania (Ehegattensplitting). Oznacza to, że jeśli jesteście małżeństwem, to automatycznie będziecie razem rozliczani jako jeden podmiot. Będziecie przygotowywać jedno zeznanie podatkowe, które pozwoli Wam zaoszczędzić czas, a przede wszystkim pieniądze.


Opublikowano

w

przez

Tagi: