Jak otrzymać Energiepreispauschale?

Mieszkańcy Niemiec, którzy w tym kraju odprowadzają podatki, już niedługo mogą skorzystać z dodatkowych ulg, które zostały przygotowane przez niemiecki rząd. Poniżej znajdziecie dokładne informacje o tym, co może przysługiwać również pracownikom hrXP, a także w jaki sposób skorzystać z zapowiedzianych dodatków w ramach EPP, czyli Energiepreispauschale.

Specjalne 300 euro brutto

Na osoby legalnie zatrudnione w Niemczech czeka 300 Euro brutto w ramach pakietu energetycznego. Ryczałt w formie dodatku do wynagrodzenia, może zostać wypłacony pracownikom zatrudnionym 1 września 2022 roku i będzie on częścią październikowej wypłaty. Są to pieniądze, które zostaną przekazane przez niemiecki rząd po spełnieniu odpowiednich warunków. Na przykład taki, że pracownik ubiegający się o nie, musi być rezydentem podatkowym w Niemczech. Może się to wiązać m.in. ze stałym zamieszkaniem w tym kraju.

W sytuacji gdy pracownik nie załapie się na wypłacenie wspomnianego Pauschale, ponieważ nie spełni wymogów ustawy to nie ma się czym martwić. Kolejną szansą na uzyskanie ryczałtu jest rozliczenie rocznego podatku. Przy tej okazji można uwzględnić wspomnianą ulgę. Pamiętaj, aby poinformować o tym fakcie swojego doradcę podatkowego.

Dodatek na dzieci i wyższa kwota wolna od podatku

Osoby posiadające dzieci, które korzystają z programu Kindergeld, mogą liczyć na specjalnie przygotowany dodatek. Beneficjenci wspomnianego zasiłku rodzinnego, otrzymają dodatkowe 100 Euro na każde dziecko. Zostanie on jednorazowo doliczony do zasiłku Kindergeld. Dla przykładu – jeżeli jako pracownik korzystasz z zasiłku rodzinnego to przy założeniu, że masz trójkę dzieci – otrzymasz dodatkowe 300 Euro.

Ponadto podniesiona została kwota wolna od podatku z 9 984 Euro do 10 347 Euro, która wzrośnie z mocą wsteczną. To znaczy, że będą objęte nią przychody wszystkich pracowników, uzyskane przez nich od dnia 1 stycznia 2022 roku.

9-Euro-Ticket

Do końca sierpnia mogliście skorzystać również z możliwości, jakie dawał 9-Euro-Ticket. Niezależnie od tego czy mieszkało się i pracowało w Niemczech, czy też przebywało się tam wyłącznie w celach turystycznych. Bilet kosztował 9 Euro i pozwalał jego właścicielowi na korzystanie z pociągów regionalnych, jak i komunikacji miejskiej (metra, szybkiej kolei, autobusów czy tramwajów). Promocja trwała od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku, o czym informowaliśmy w naszych Social Mediach.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze więcej szczegółów związanych z pakietem ulg, jakie przygotował niemiecki rząd, zajrzyj pod ten link:
https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/FAQ/2022-06-17-Energiepreispauschale.html


Opublikowano

w

przez

Tagi: