Jak zapisać dziecko do szkoły

Wszystkie informacje związane z zapisaniem dziecka do szkoły oraz te o wydarzeniach, które będą miały w niej miejsce, znajdą Państwo na stronie internetowej placówki. Warto jednak pamiętać, że przy zapisywaniu dziecka należy przedstawić:

  • jego akt urodzenia,
  • dowód osobisty,
  • pismo zawiadamiające o obowiązku szkolnym (jeśli takowe istnieje),
  • wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Pierwszy dzień przyjęcia w szkole (Einschulung) jest dużym przeżyciem dla wszystkich dzieci, które poznają wówczas nowych kolegów. Aby odpowiednio się na niego przygotować, rodzice udają się ze swoimi maluchami do sklepu. Tam należy kupić obowiązkowe przedmioty związane z Einschulung. Jest to tornister (Schulrazen) oraz tyta (Schultüte). Istotne by był to tornister, a nie plecak. Chodzi o względy zdrowotne oraz fakt, że jest to częścią niemieckiej kultury. Wspomniana Schultüte jest papierową torebką w kształcie rożka. Znajdują się w niej przybory szkolne, notesy, a także słodycze i małe prezenty, które osłodzą dziecku ten ważny dzień.

W przeciwieństwie do polskich placówek, w Niemczech uczniowie nie noszą mundurków. Należy ubierać pociechy stosownie do okoliczności. Na co dzień odzież powinna być schludna i wygodna. Tak również należy ubrać dziecko w pierwszy dzień. U naszych zachodnich sąsiadów nie obowiązuje uroczysty strój, tak jak w naszych szkołach.

Jak już wspomnieliśmy, rozpoczęcie roku szkolnego w poszczególnych landach nie ma jednej daty. Dzieje się tak z dwóch powodów. Niemcy chcą uniknąć gigantycznych korków na autostradach, które pojawiają się, gdy wszyscy w jednym terminie wracają do domu. Drugą przyczyną jest to, że w niektórych szkołach niemieckich rozpoczęcie szkoły pierwszoklasistów od pozostałych grup wiekowych jest oddzielone.

Inauguracja roku szkolnego w 2020 roku wypada w następujących dniach:
Badenia-Wirtembergia – 14 września
Bawaria – 8 września
Berlin – 10 sierpnia
Brandenburgia – 10 sierpnia
Brema – 27 sierpnia
Dolna Saksonia – 15 sierpnia
Hamburg – 6 sierpnia
Hesja – 15 sierpnia
Meklemburgia-Pomorze Przednie – 3 sierpnia
Nadrenia Północna-Westfalia – 12 sierpnia
Nadrenia-Palatynat – 12 sierpnia
Saara – 15 sierpnia
Saksonia – 29 sierpnia
Saksonia-Anhalt – 27 sierpnia
Szlezwik-Holsztyn – 9 sierpnia
Turyngia – 31 sierpnia


Opublikowano

w

przez

Tagi: