Jak zmienić kasę chorych w Niemczech?

Jesteś niezadowolony ze swojej kasy chorych? Zmień ją! Nie jest to nic skomplikowanego.

Jak zmienić kasę chorych w Niemczech?

Zmiana na inną nie jest zbyt skomplikowana. Kasa chorych znajdująca się w Twoim landzie, musi przyjąć Ciebie jako nowego członka. W Niemczech nie jest możliwe, aby pozostać bez ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli z jakichś powodów proces zmiany się przedłuża, ubezpieczony pozostaje w dotychczasowej kasie chorych i korzysta z należnych mu świadczeń. Jednak przed zmianą zawsze warto się dobrze zastanowić zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Możesz zawsze poprosić kasę chorych, którą chciałbyś wybrać, o pisemną informację, jakie świadczy usługi i sprawdzić czy są to te, których potrzebujecie – np. czy możesz kontynuować wcześniej rozpoczętą terapię u terapeuty.

Jak przebiega zmiany kasy chorych?

Istotnym faktem do zmiany jest członkostwo w aktualnej kasie chorych trwające min. 18 miesięcy. Okres wypowiedzenia trwa dwa miesiące. Jeśli Wasza kasa chorych zwiększy kwotę dodatkowej składki, wtedy przysługuje Tobie specjalne prawo wypowiedzenia.

Wypowiedzenie w dotychczasowej kasie chorych powinieneś złożyć w formie pisemnej. Najlepiej wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dodatkowo możesz też wysłać e-mail i poprosić o potwierdzenie, że pismo wpłynęło. Niezbędne dane, które musicie podać, to numer ubezpieczenia i preferowany termin zakończenia umowy. Obowiązkiem kasy chorych jest pisemne potwierdzenie wpłynięcia wypowiedzenia w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania.

W nowej kasie chorych musisz pisemnie zgłosić, że chcesz zostać jej członkiem oraz datę kiedy miałoby to nastąpić. Do zgłoszenia należy dołączyć też potwierdzenie wypowiedzenia w dotychczasowej kasie chorych. W momencie otrzymania zaświadczenia o członkostwie macie pewność, że zmiana kasy chorych przebiegła prawidłowo.

Skąd wynikają różnice w świadczeniach oferowanych przez kasy chorych

Większość świadczeń zapewniona jest ustawowo. Jednak każda kasa chorych ma w swojej ofercie także usługi dodatkowe, które mogą się okazać dla niektórych bardzo przydatne. Niektóre droższe kasy żądają w związku z tym wyższych składek dodatkowych, jeśli oferują dodatkowe usługi. Może to być np. dopłata do osteopatii, czyszczenia zębów czy szczepień dla osób podróżujących. Musisz też wziąć pod uwagę tego typu usługi dodatkowe, zanim podejmiesz decyzję o zmianie kasy chorych na najkorzystniejszą cenowo. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie świadczenia są Wam potrzebne a z jakich jesteście w stanie zrezygnować.


Opublikowano

w

przez

Tagi: