Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Jak zmienić klasę podatkową?

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy w Niemczech mają obowiązek zmiany klasy podatkowej. Z kolei część podatników samemu decyduje się na przejście w inną klasę, ponieważ jest to bardziej opłacalne. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby tego dokonać.

Najczęściej obowiązek wybrania innej klasy podatkowej związany jest ze zmianą stanu cywilnego. Do takich sytuacji zalicza się:

▶ Zawarcie związku małżeńskiego
▶ Rozwód lub separacja małżeńska
▶ Śmierć małżonka

W przypadku osób samotnie wychowujących, należy zmienić klasę po narodzinach dziecka. Podobnie dotyczy to każdego, kto decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy.

Są także sytuacje, kiedy podatnicy z własnej woli zmieniają klasę podatkową. Dotyczy to małżonków, którym bardziej opłaca się zmienić kombinację ze względu na dużą różnicę zarobków.

Zmiany można dokonać w urzędzie skarbowym (Finanzamt). Tam należy złożyć wypełniony wniosek o zmianę klasy podatkowej. Wówczas powinniście mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, a także numer identyfikacji podatkowej (die Steuernummer) i numer identyfikacyjny (die Identifikationsnummer). Małżeństwa są zobowiązane, aby wspólnie dokonać zmiany.

Co ważne, przejść na inną klasę można do ostatniego dnia listopada danego roku, w którym obowiązuje nas klasyfikacja podatkowa. Można to zrobić tylko raz w roku. Wyjątek stanowią szczególne wydarzenia – śmierć małżonka lub w momencie, kiedy bezrobotny partner znajdzie pracę.


Opublikowano

w

przez

Tagi: