Karnawał w Niemczech

Karnawał to w Brazylii największe święto ludowe. Pełne samby i radości. Z kolei Wenecja zmienia się na kilkanaście dni w wielki bal maskowy. Nie brakuje wtedy wystąpień na ulicach i spektakli teatralnych. Być może o tym nie wiesz, ale w Niemczech również bardzo ceniony jest ten czas w roku. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek z tym związanych.

Start 11:11
Fasching, bo tak jest nazywany w Niemczech Karnawał, rozpoczyna się tradycyjnie 11 listopada. Już w XIX wieku przyjęło się, że startuje on dokładnie o godzinie 11:11 i trwa przez kilka miesięcy – aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Jest wiele teorii dlaczego Karnawał zaczyna się właśnie o tej godzinie. Jedna z nich głosi, że liczba 11 (po niemiecku elf) przyjęła się od pierwszych liter hasła głoszonego podczas Rewolucji Francuskiej. Mianowicie: Egalite, Liberté i Fraternité. To oznacza Równość, Wolność i Braterstwo.

Pączki i inne tradycje
Wraz z wybiciem godziny 11:11 w dniu 11 listopada Niemcy sięgają po słodkości. Najczęściej są to pączki. Od tej pory na ulicach rozpoczyna się wyjątkowy czas, którego zwieńczeniem jest ostatni tydzień. Wtedy to odbywa się jeden, wielki kolorowy bal. W wielu miastach organizowane są festyny oraz parady. Mieszkańcy specjalnie przebierają się za czarodziejów, rycerzy, wróżki czy klaunów. Najpopularniejszym trunkiem jest wtedy piwo. To okres radosnej zabawy, kiedy kobiety przejmują władzę w ratuszach i obcinają mężczyznom krawaty z okrzykiem „Bützchen”. Z kolei karnawałowe orszaki obrzucają zgromadzoną publiczność kwiatami i cukierkami.

Piąta pora roku
Karnawał w Niemczech jest tak bardzo popularny, że mieszkańcy potocznie nazywają go piątą porą roku. Choć trwa on przez długie miesiące to najwięcej dzieje się w ostatnim tygodniu. Wówczas każdy dzień ma swoją nazwę. Przypada wtedy:

  • Tłusty lub babski czwartek (Schmotziger Donnerstag),
  • Karnawałowy piątek (Karnevalsfreitag),
  • Tłusta sobota (Schmalziger Samstag),
  • Niedziela Tulipana (Tulpensonntag),
  • Różany poniedziałek (Rosenmontag),
  • Karnawałowy wtorek (Fastnachtsdienstag).

Nie ma landu, który nie świętowałby Fasching. Są jednak miejsca, gdzie karnawałowe tradycje obchodzone są szczególnie hucznie. Na miano stolic zabawy zasługują: Düsseldorf, Kolonia i Moguncja. To właśnie tam odbywają się wyjątkowe parady.

Przeżyj to sam
Karnawał jest magicznym czasem w całych Niemczech. Warto przekonać się o tym osobiście. W jaki sposób? Mieszkając tam i pracując wspólnie z hrXP. Wszystkie aktualne oferty pracy znajdziesz niezmiennie w zakładce: Oferty pracy 🙂


Opublikowano

w

przez

Tagi: