Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

Osoby w hrXP są zatrudnione na podstawie niemieckiej umowy. To nie oznacza jednak, że nasi pracownicy mają obowiązek rozliczania się u naszych zachodnich sąsiadów. Kiedy trzeba rozliczyć się w Polsce i w jaki sposób tego dokonać? – Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Na wstępie musicie wiedzieć, że każdy obywatel Polski podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To oznacza, że należy wykazać przed Urzędem Skarbowym wszystkie dochody osiągnięte, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli nie jesteście przekonani, gdzie powinniście składać swoje oświadczenia, polecamy poprosić o informację odpowiednie organy podatkowe. Poniżej opisujemy w jakiej sytuacji podatki należy płacić w w naszym kraju, a kiedy u naszego sąsiada.

Polskę i Niemcy obowiązuje umowa, dzięki której unikamy podwójnego opodatkowania. Na jej podstawie polscy obywatele rozliczają się z wynagrodzenia otrzymanego w sąsiednim kraju. Może zostać ono opodatkowane tylko w kraju, gdzie zostało wypłacone. To oznacza, że jeżeli Wasz adres stałego pobytu znajduje się w Polsce to tutaj rozliczacie się z dochodów. W takiej sytuacji należy złożyć formularz PIT-36 przedstawiający dochody w Polsce. W przypadku pracy za granicą musi on zawierać załącznik ZG, który wykazuje dochody osiągnięte poza terenem naszego kraju. Jeśli jednak wynagrodzenie otrzymaliście tylko w Niemczech to należy złożyć zerowy PIT-36 wraz ze wspomnianym załącznikiem ZG.

Poza umową zawartą przez Polskę i Niemcy, miejsce rozliczenia dochodów zależne jest także od rezydencji podatkowej. To pozwala podatnikowi wybrać miejsce składania deklaracji podatkowej w zależności od tego, gdzie jest to dla niego bardziej opłacalne.

W oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ustaleniu czy dana osoba nie ma miejsca zamieszkania w Polsce decydują kryteria:

  • posiadanie mieszkania w innym państwie (na własność lub wynajem),
  • umowa o pracę na czas nieokreślony,
  • pobyt najbliższej rodziny za granicą,
  • posiadanie majątku za granicą (tutaj zalicza się m.in. samochód).

Jeżeli spełniacie powyższe kryteria to znaczy, że możecie rozliczyć się w niemieckim Urzędzie Skarbowym.


Opublikowano

w

przez

Tagi: