Kwarantanna w Niemczech – co powinieneś wiedzieć?

Niemiecki rząd wprowadził klasyfikację danego kraju lub jego części do obszaru ryzyka, w zależności od liczby zachorowań na koronawirus. To jednak nie oznacza, że grozi nam zakaz podróży do tych miejsc i powrotów do kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Wprowadzenie podziału na obszary ryzyka oraz ostrzeżenia przed udawaniem się w te miejsca wydawane są przez Federalne Biuro Spraw Zagranicznych i mają za zadanie odstraszyć turystów przed podróżowaniem. Efektem tego rozporządzenia jest 14-dniowa kwarantanna, którą objęte są osoby wracające ze wspomnianych stref. Mogą one zostać z niej zwolnione wcześniej, jeżeli posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

Mamy jednak ważną informację dla wszystkich naszych pracowników, a także tych, którzy zastanawiają się nad wyjazdem do pracy. Istnieją wyszczególnione sytuacje, kiedy to powracający do Niemiec z miejsca ryzyka nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu i nie będą poddane kwarantannie.

Dotyczy to osób podróżujących w ramach ruchu granicznego pod warunkiem, że nie przebywa ona w terenie ryzyka dłużej niż 24 godziny. Ominąć przymusowy pobyt w mieszkaniu mogą również powracający z wizyt, które dotyczyły powodów rodzinnych (w tym krewnych pierwszego stopnia) trwających do 72 godzin.

Zwolniony z tego rozporządzenia jest także każdy, kto dojeżdża do pracy lub dojeżdża do pracy przygranicznej, jeśli udowodni, że wjeżdża na obszar ryzyka lub go opuszcza ze względu na pracę czy szkolenie. Takie osoby muszą spełnić warunek, że wracają do miejsca zamieszkania regularnie, co najmniej raz w tygodniu, a także mają możliwość udowodnienia, iż zachowane są środki ochrony osobistej.

Słowem podsumowania, pobyt w obszarze ryzyka nie jest jednoznaczny z zakazem poruszania się między granicami krajów i przymusową.


Opublikowano

w

przez

Tagi: