Mercedesy, muzea i winnice

Kontynuujemy nasz cykl przybliżający Wam regiony, w których to znajdują się nasze projekty. Jakiś czas temu opowiedzieliśmy nieco o Nadrenii Północnej-Westfalii. Teraz przyszła pora na Badenię-Wirtembergię. Tam każdy znajdzie coś dla siebie.

Wycieczkę po południowym landzie Niemiec rozpoczniemy od Sachsenheim. To właśnie tutaj jest jeden z naszych projektów. Miejscową atrakcją jest XV-wieczny zamek, który znajduje się pomiędzy domami mieszkalnymi. Kilkanaście kilometrów dzieli Sachsenheim z Ludwigsburgiem, miastem pełnym pałaców i ogrodów. Warto wybrać się tam i poświęcić na zwiedzanie trochę więcej czasu niż jedno popołudnie.

Zaledwie 40 minut jazdy samochodem od naszego projektu, znajduje się Stuttgart. Jest to stolica kraju związkowego, dobrze znana fanom motoryzacji oraz piłkarskich zmagań. To właśnie tam produkowane jest Porsche i Mercedes – jedne z najpopularniejszych marek samochodowych. Nie może zatem dziwić, że wśród lokalnych atrakcji są muzea im poświęcone. Ciekawostkę stanowi też muzeum… świń (Schweinemuseum)! Zdecydowanie nie jest to miejsce, jak każde inne. Stanowi bardzo nietypową, a zarazem ciekawą atrakcję turystyczną. Jednak Stuttgart to nie tylko muzea. Będąc na miejscu, warto wybrać się na liczącą 216 metrów – wieżę telewizyjną – na której szczycie jest punkt widokowy. Panorama miasta z tej perspektywy robi wrażenie. Przy okazji można zwiedzić stadion lokalnej drużyny piłkarskiej. Obiekt VFB może pomieścić nawet 60 tysięcy kibiców i był świadkiem najważniejszych imprez ze świata futbolu – Mistrzostw Świata i Europy czy finałów Ligi Mistrzów.

Jeśli macie do dyspozycji auto to można rozszerzyć kierunki zwiedzania również na inne miejscowości, m.in: Karsruhe, Norymbergę, Frankfurt nad Menem czy nieco dalej Monachium. My jednak skupiamy się na Badenii-Witemberdze, gdzie doskonale odnajdą się tutaj miłośnicy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Przez region płyną: Odra, Sprewa, Łaba czy Hawela, które tworzą piękny krajobraz rzeczny. Zatem czy latem można wybrać się na kajaki, a zimą urządzić morsowanie? Czemu nie! Jeśli lubicie jazdę na dwóch kółkach to również znajdziecie dla siebie odpowiednie trasy rowerowe wzdłuż rzek i jezior.

Z kolei fani pieszych wycieczek mogą wybrać się na wyprawę po górach Jury Szwabskiej wraz z jaskiniami, które się tam znajdują czy wśród upraw winorośli i winnic popularnych na ziemiach Badenii-Wirtembergii.

Po dobrej wyprawie należy się coś pysznego. A co lokalnego można tam zjeść? Na wstępie powiemy Wam, że jest to historyczny region o nazwie Szwabia. Jej kuchnia opiera się głównie na daniach z mąki. Obowiązkową pozycją są szwabskie pierożki lub Spätzle. To taki rodzaj klusek, które można podać w różnej formie – z mięsem i sosem lub na słodko. Na deser warto spróbować Pfitzauf. Jest to suflet i można go spróbować z dodatkiem sosu waniliowego.

Badenia-Wirtembergia znajduje się w południowo-zachodniej części Niemiec i stanowi dobrą bazę wypadową również do krajów sąsiednich. W tym przypadku samochód to duża wygoda. Dzięki niemu w niecałe 4 godziny można dojechać z Sachsenheim do Nancy we Francji, Zurychu w Szwajcarii czy księstwa Lichtenstein. Wybór i możliwości na spędzanie wolnego czasu jest naprawdę sporo. Warto to wykorzystać.


Opublikowano

w

przez

Tagi: