Nadrenia – kraina bajkowych zamków

Na naszym blogu rozpoczynamy nowy cykl. Cel jest prosty – chcemy przybliżyć Wam regiony, w których położone są nasze projekty. W końcu nie samą pracą człowiek żyje, a w Niemczech jest wiele ciekawych miejsc. Naprawdę warto je zobaczyć. Właśnie dlatego nie przedłużamy, tylko zapraszamy do poznania Nadrenii Północnej-Westfalii.

To właśnie tam znajduje się Coesfeld, miejscowość pełna m.in. muzeów i atrakcji, na długo zapadających w pamięci. Mieści się ona niedaleko Münster, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Panuje powszechna opinia, że Münster to miasto studenckie. Przed pandemią tętniło ono życiem, dzięki wielu kawiarniom i restauracjom. Ponadto turyści znajdą tam masę zabytków – m.in. ratusz, katedrę, barokowy pałac z XVIII wieku czy Bazar Kupców (Prinzipalmarkt). Będąc na miejscu, można odnieść wrażenie, że wszyscy jeżdżą na rowerach, naprawdę jest ich tam cała masa!

W obrębie Coesfeld znajduje się też wiele miast przemysłowych – Dortmund, Kolonia, Bochum, Mönchengladbach czy Leverkusen – które z pewnością są znane każdemu kibicowi piłkarskiemu. Pamiętajcie, że fabryki i sport to nie wszystko. Wymienione miasta mają odrębną historię i mnóstwo miejsc. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Ten region to nie tylko przemysł, ale przede wszystkim piękne krajobrazy. Jest wiele terenów w Nadrenii Północnej-Westfalii zachęcających do obcowania z naturą – od spływów kajakowych nad Renem i Mozelą, czy wycieczki rowerowe wzdłuż rzek, po wyprawy górskie. Szczególnie ta ostatnia opcja daje wiele możliwości, jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać czas. Znajdują się tam wschodnie stoki Ardenów i fragment Reńskich Gór Łupkowych, a zatem szlaków górskich do pokonania nie zabraknie.

Wartym zapamiętania punktem, w położonej nieopodal Nadrenii Palatynat, jest Dolina Loreley. Wokół niej powstały legendy i baśnie. To szczególne miejsce, po którym można wybrać się w rejs statkiem. Z kolei na amatorów pieszych wycieczek czekają szlaki turystyczne po ogromnej skale, zwanej właśnie Loreley. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Wzdłuż Renu ciągnie się łańcuch zamków, które przykuwają uwagę turystów (Burg Klopp, Rheinstein, Burg Fürstenberg i wiele innych). Część z nich to już ruiny, ale dalej warte zobaczenia.

Niemcy uwielbiają jeździć na rowerach. To właśnie w Nadrenii znajdują się niezliczone trasy. Do ich pokonania, mniej doświadczeni rowerzyści mogą zaplanować jednodniowe wycieczki. Z kolei Ci bardziej doświadczeni mogą wybrać nawet kilkudniowe wyprawy, chociażby Szlakiem 100 Zamków (100-Schlösser-Route). Wspomnieliśmy już, że ten kraj związkowy kojarzy się z przemysłem. Nie powinno zatem dziwić, że są tam trasy, które pozwalają na łącznie przygody rowerowej ze zwiedzaniem miejsc przemysłowych. Przykładem są, położone w Zagłębiu Ruhry, kompleks kopalni i koksowni Zollverein czy park krajobrazowy Duisburg-Nord.

Kiedy już zgłodniejecie to obowiązkowo musicie spróbować lokalnych specjałów. Tamtejsza kuchnia oferuje m.in. Döppekooche, czyli swego rodzaju babę ziemniaczaną, Krüstchen (stek wołowy często podawany na kromce z żytniego chleba lub w toście). Z kolei fanom owoców morza zasmakują mule z Morza Północnego. Dobry obiad to podstawa, a jeśli po nim pojawi się ochota na coś słodkiego? W takiej sytuacji rozwiązanie jest jedno – obowiązkowo trzeba spróbować pierników z Akwizgranu!

Wyborów na wycieczki w Nadrenii jest naprawdę wiele, a wszystko to niedaleko Coesfeld, skąd dojedziecie w 1-2 godziny. To jest świetna baza wypadowa. Jest to również dobre miejsce do pracy. Obowiązkowo sprawdźcie naszą ofertę.


Opublikowano

w

przez

Tagi: