Napisz list motywacyjny

CV (Curriculum Vitae) jest krótkim dokumentem aplikacyjnym, zawierającym podstawowe dane osobowe oraz informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, a także dodatkowych umiejętnościach. Drugim dokumentem niezbędnym podczas procesu rekrutacji jest list motywacyjny. Dziś krótko o tym, co powinno się w nim znajdować.

Przede wszystkim, dokument ten powinien być napisany samodzielnie, tak aby wyróżniał się spośród listów innych kandydatów. Powinien mieć charakter krótkiego opowiadania o sobie w odniesieniu do pracy, o którą się ubiegamy. Pisząc go, warto odpowiedzieć na takie pytania jak: Co fascynuje/interesuje Ciebie w danym zawodzie? Dlaczego jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko?

List motywacyjny składa się z trzech elementów: wstępu, części głównej oraz zakończenia.
We wstępie ważne jest to, aby już na samym początku zwrócić na siebie uwagę. Postarajcie się, żeby osoba, która go czyta, nie musiała ziewać widząc po raz kolejny to samo zdanie. Część główna listu motywacyjnego powinna zawierać informacje na temat Waszej motywacji do podjęcia danej pracy oraz kilka krótkich zdań o Waszych dotychczasowych doświadczeniach/sukcesach. Na zakończenie warto podsumować poprzednie akapity, dziękując za okazane zainteresowanie oraz przekonać potencjalnego pracodawcę, aby poznał Was lepiej w osobistej rozmowie.

Pamiętaj, że jeżeli aplikujecie do niemieckiego pracodawcy, to list motywacyjny powinien być napisany w jego języku


Opublikowano

w

przez

Tagi: