Obowiązek jazdy w oponach zimowych w Niemczech

Poruszanie się po drogach bez odpowiednich opon może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W związku z tym w Niemczech obowiązuje ustawa o oponach zimowych (das Winterreifen-Gesetz). Opisuje ona sytuacje, w których należy posiadać opony zimowe. W przypadku niezastosowania się do przepisów, kierowcy grozi otrzymanie mandatu. Jeśli natomiast wydarzy się wypadek ze względu na posiadanie niewłaściwych opon, wtedy ryzykuje się utratę ochrony ubezpieczeniowej. Może być to potraktowane nawet jako czyn karalny, ze względu na stworzenie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje związane z jazdą na oponach zimowych w Niemczech. Zapraszamy do lektury.

Opony zimowe w Niemczech – regulacje prawne
Obowiązek jeżdżenia na oponach zimowych istnieje w Niemczech od 4 grudnia 2010 roku. Wcześniej w niemieckim Kodeksie Drogowym widniał tylko zapis, że pojazd musi być odpowiednio dostosowany do jazdy w warunkach zimowych. Wymienione było ogumienie oraz specjalny środek do spryskiwaczy szyb, zapobiegający ich zamarzaniu.

Obecnie obowiązująca ustawa mówi: „W przypadku gołoledzi, śliskości pośniegowej, brei śnieżnej czy śliskiej nawierzchni, pojazdy mechaniczne muszą używać opon, określonych w załączniku II nr. 2.2 rozporządzenia 92/23/EWG z dnia 31.03.1992 na temat opon samochodowych oraz ich montażu (ABl. L 129 z 14.5.1992, str. 95), znowelizowanego przez rozporządzenie 2005/11/EG (ABl. L46 z 17.2.2005, str. 42).

Co ważne, od stycznia 2018 roku weszła w życie regulacja, zgodnie z którą za opony zimowe uznaje się wyłącznie te z symbolem góry i płatkiem śniegu. Akceptowane do tej pory opony z symbolem M+S (skrót od „Matsch” i „Schnee” – oznaczających śnieg oraz breję śnieżną), nie są w związku z tym uznawane dłużej za opony zimowe. Do 30 września 2024 roku obowiązuje jednak okres przejściowy, kiedy to opony M+S mogą być używane jako zimowe.

Wspomniana ustawa dotyczy pojazdów mechanicznych. Zaliczają się do nich:

  • samochody osobowe,
  • samochody ciężarowe,
  • autobusy,
  • motory.

Opony zimowe obowiązują tylko wtedy, gdy ulice rzeczywiście pokryte są śniegiem czy lodem – a zatem – jeśli jest naprawdę ślisko. Zatem nie ma konkretnej daty, od kiedy dokładnie należy mieć zmienione opony. Jest to uzależnione od sytuacji.

W Niemczech sezon na opony zimowe uznaje się w okresie od października do Świąt Wielkanocnych – łatwo to zapamiętać po niemiecku: „O bis O”, czyli „Oktober bis Ostern”. W tym właśnie okresie z reguły mamy do czynienia z zimowymi warunkami na drogach.

Kto ponosi odpowiedzialność za posiadanie opon zimowych?
Odpowiedzialnym za dopełnienie obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych jest kierowca. To on ma obowiązek upewnienia się, czy pojazd ma założone opony zimowe, niezależnie od tego czy jest właścicielem, czy korzysta z pożyczonej maszyny. Tylko wtedy można nim jeździć w warunkach zimowych.

Obowiązek ten dotyczy też wszystkich turystów przyjeżdżających do Niemiec swoim samochodem. Oni również muszą używać opon zimowych, jeśli wymaga tego sytuacja. Przepisy nie dotyczą natomiast zaparkowanych samochodów.

Problemy z ubezpieczycielem w Niemczech w przypadku braku opon zimowych?
Jeśli wybierzecie się w zimie w trasę na oponach letnich, możecie stracić niektóre świadczenia, a w pewnych przypadkach grozi Wam ryzyko utraty ochrony ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że użytkowanie Waszego pojazdu stwarza pewne zagrożenie na drodze, ponieważ poruszając się w zimie na oponach letnich, niebezpieczeństwo się zwiększa.

Zazwyczaj w przypadku nie zastosowania się do przepisów dotyczących opon zimowych mówimy o domniemaniu zawinienia. Tylko w przypadku, jeśli kierowca absolutnie nie był w stanie przewidzieć niebezpieczeństwa sytuacji i jazda w oponach letnich nie miała żadnego wpływu na wypadek drogowy, nie zostanie on pociągnięty do współodpowiedzialności.
Problemy mogą też wystąpić z autocasco. Jeśli z powodu używania opon letnich dojdzie do wypadku, może to skutkować znacznym obcięciem świadczeń ze względu na rażące niedbalstwo (§ 81 VVG). Wtedy ubezpieczenie pokrywa z reguły tylko 50{8897318068624d63cebab778dc3ed8dd918297ab40ad16e19aaf85d8a02181b7} szkody. W przypadku okoliczności łagodzących lub obciążających, wartość ta może się przesunąć w górę lub w dół. Najważniejsze, aby na drogach zachowywać zdrowy rozsądek i pamiętać o oponach zimowych. Wtedy wszystko będzie w porządku.


Opublikowano

w

przez

Tagi: