Polskie prawo jazdy w Niemczech

Na wstępie chcemy Wam powiedzieć, że prawo jazdy wyrobione w Polsce jest akceptowalne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i podobnie jak w naszym kraju, w Niemczech dokument ten jest ważny przez 15 lat. Natomiast co jeśli chcemy zostać po drugiej stronie Odry dłużej, a nasze papiery na prowadzenie auta się przedawniły?

Poza wspomnianą utratą ważności, Polacy mieszkający w Niemczech często wymieniają prawo jazdy dla wygody, choć nie jest to obowiązkowe. Są natomiast sytuacje, kiedy należy to zrobić – jak chociażby w momencie zgubienia lub uszkodzenia dokumentu. Właściciel prawa jazdy może być zmuszony do wymiany dokumentu na niemiecki również wtedy, gdy popełni wykroczenie drogowe i jego „prawko” zostanie zatrzymane.

Aby wyrobić dokument poświadczający, że możemy prowadzić samochód, należy udać się do Wydziału Komunikacji (Zulassungsstelle) w swoim landzie i złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli posiadasz nieważny lub uszkodzony dokument polski to również weź go ze sobą. Potrzebny będzie także dokument tożsamości (dowód lub paszport) i zdjęcie. Urzędnik może poprosić Cię też o udowodnienie, że aktualnie mieszkasz w Niemczech. Do tego wystarczy mieć umowę najmu.

Jeżeli nie jesteś „świeżo upieczonym” kierowcą to musisz zadbać dodatkowo o dwie sprawy – badanie wzroku (które nie może być starsze niż 2 lata) oraz zaświadczenie o tym, że odbyłeś kurs pierwszej pomocy.

Spełniasz powyższe wymagania? W takim razie już za moment możesz cieszyć się niemieckim prawem jazdy.


Opublikowano

w

przez

Tagi: