Pomyśl o przyszłości z podwójną emeryturą

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy trzeba poważnie zastanowić się nad tym, co może przynieść przyszłość. W takiej sytuacji najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce. W jaki sposób? Można zapracować na podwójną emeryturę. To naprawdę możliwe, poznaj szczegóły.

Podwójna emerytura

Nasi pracownicy mogą zapracować nie tylko polską, ale również niemiecką emeryturę. Zgodnie z przepisami emerytalnymi Unii Europejskiej, można otrzymywać osobne emerytury lub renty z każdego państwa członkowskiego. Warunkiem jest spełnienie odpowiednich wymagań. Przede wszystkim konieczne jest legalne zatrudnienie. W wielu przypadkach praca w Niemczech wiąże się z zatrudnieniem „na czarno” lub na zasadzie delegacji, które nie podlegają niemieckim składkom społecznym, co jest mniej opłacalną formą zatrudnienia dla pracownika. Dotyczy to osób pracujących przy zbiorach warzyw i owoców lub w magazynach, jeśli tak jest skonstruowana umowa. Chcemy podkreślić, że wszyscy pracownicy hrXP są zatrudnieni w oparciu właśnie o niemiecką umowę o pracę, dzięki czemu odprowadzane są wszystkie składki.

Co ważne, nie trzeba składać kilku wniosków o emeryturę w sytuacji, gdy pracowało się w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wystarczy złożyć jeden wniosek w zamieszkiwanym państwie. Następnie zostanie on przesłany do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw, w których się pracowało.

Komu przysługuje niemiecka emerytura

Osoba, która przepracuje w Niemczech co najmniej 5 lat na umowie o pracę i będzie regularnie odprowadzać składki socjalne to w momencie ukończenia 67. roku życia nabędzie prawo do ubiegania się o niemiecką emeryturę. Dla osób, które na stałe przeprowadzą się do Niemiec, wniosek o jej otrzymanie dostępny jest w niemieckim urzędzie ubezpieczeń społecznych.

Wysokość emerytury

Jest ona uzależniona od stażu pracy, wysokości zarobków, a co za tym idzie od wysokości odprowadzanych składek socjalnych (Rentenversicherung – RV). Ważny jest też moment przejścia na emeryturę. Odpowiednie pismo informujące o wysokości aktualnie odprowadzonych składek otrzymuje się od ubezpieczyciela emerytalnego po zakończeniu stosunku pracy.

Odpowiednie formularze są dostępne w urzędzie ubezpieczeń społecznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod następującym adresem: www.deutsche-rentenversicherung.de


Opublikowano

w

przez

Tagi: