Segregacja śmieci

Z roku na rok wśród europejczyków rośnie świadomość tego, jak bardzo ważna jest segregacja śmieci. Możliwość recyklingu i dbanie o środowisko jest coraz modniejsze. Czy w Niemczech segregacja jest obowiązkowa? Może za brak porządkowania odpadów grozi nam kara? Sprawdziliśmy, jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów.

Od wielu lat recykling jest w Niemczech bardzo popularny. Wpływa to pozytywnie na środowisko naturalne, ale także dba o nasze portfele. Podobnie jak w Polsce, należy pilnować się odpowiednich zaleceń, by śmieci trafiały do specjalnie oznakowanych kontenerów. Śmieci segreguje się nie tylko w domach czy biurowcach, ale także na uczelniach wyższych, dworcach oraz lotniskach. Warto zatem wiedzieć, co i gdzie możemy wyrzucić.

W 2015 roku nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili obowiązek dzielenia śmieci poprzez wprowadzenie odpowiedniej ustawy. Nim przystąpimy do segregacji, należy znać podział poszczególnych odpadów. Niemcy wyróżniają pięć konkretnych kategorii, gdzie powinniśmy umieszczać śmieci.

  • Przedmioty papierowe i kartony trafiają do jednego pojemnika (Altpapier).
  • Szkło należy zaś segregować kolorem i nie łączymy ich ze sobą. To oznacza, że biały przedmiot trafia do pojemnika z białym szkłem, brązowy do brązowego, itd. Nie możemy mieszać zielonego szkła z innymi kolorami. Ich kategoria to Altglass. Przy okazji warto pamiętać, że większość butelek posiada kaucję (Pfand).
  • Odpady organiczne, czyli tzw. „Bio” (Bioabfall).
  • Zbieramy też tworzywa sztuczne, metale oraz opakowania z materiałów wielowarstwowych. Do tej kategorii zaliczają się m.in.: kubeczki po śmietanie, puszki po aerozolach czy kartony po mleku. Zbieramy je do żółtego worka (Gelbe Sack). Nabywa się je na własną rękę. Zapewnić je może najemca lub dozorca mieszkania.
  • Wyróżniamy również pojemnik na odpady, które nie nadają się do powyższych grup (Restmüll).

Segregacja to nie tylko dbanie o środowisko, ale także obrót pieniędzy. Proces recyklingu jest o wiele tańszy niż koszty produkcji przedmiotów. Dlatego warto dbać o pilnowanie porządku, aby żyło się lepiej. Należy też pamiętać, że niedostosowanie się do wymogów niemieckiego rządu, grozi nam otrzymaniem kary finansowej. Narażenie się na ponowne zamówienie odbioru śmieci (jeśli wcześniej nie uporządkowaliśmy ich według kategorii) może oznaczać grzywnę od 10 do 50€ za pierwsze wykroczenie, a nawet 5000€ za kolejne przewinienie. Wszystko zależy od Landu, który zamieszkujemy oraz tego.

Więcej informacji o karach w konkretnym Landzie: https://www.bussgeldkatalog.org/umwelt-muell/


Opublikowano

w

przez

Tagi: