Umweltplakette – ważne informacje o plakietce środowiskowej

Do czego służą plakietki środowiskowe

Plakietka ekologiczna, nazywana też ekonalepką, a w języku niemieckim określana jako Umweltplakette — plakietka środowiskowa, to naklejka, którą należy oznaczyć samochód przed wjazdem do niektórych dużych miast niemieckich. Posiadanie plakietki jest obowiązkowe, gdyż wskazuje ona jak bardzo dany pojazd zanieczyszcza środowisko.

Naklejki występują w kilku kolorach (zielonym, żółtym i czerwonym, przy czym niektórym samochodom nie są wydawane) i przyznawane są zależnie od poziomu emisji zapisanego w dokumentach rejestracyjnych samochodu, zgodnie z zasadami określonymi w dyrektywie unijnej.

Od 1 marca 2007 roku niemieckie miasta mają możliwość ustanawiania tzw. stref ochrony środowiska. Mogą do nich wjeżdżać jedynie oznakowane pojazdy. Strefy z reguły obejmują centra miast lub ich otoczenie.

Które pojazdy muszą być oznaczone

Obowiązek oznaczenia samochodu odpowiednią plakietką ekologiczną dotyczy także pojazdów zarejestrowanych za granicą. Plakietka jest ważna bezterminowo. Obowiązek dotyczy: samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów. Nie dotyczy natomiast motocykli i traktorów.

Znaki drogowe

Strefy ochrony środowiska oznaczone są znakiem drogowym z napisem „Umwelt ZONE”. Umieszczona pod znakiem tablica z napisem „frei” informuje, który typ plakietki upoważnia do wjazdu do strefy.

W przypadku wjazdu do strefy ekologicznej bez ważnej Umweltplakette można zapłacić mandat w wysokości nawet 80 euro

Typy plakietek ekologicznych

Plakietki ekologiczne odpowiadają poziomowi zanieczyszczenia powietrza powodowanemu przez pojazd. Podzielone zostały na cztery klasy odpowiadające czterem klasom emisji spalin (im wyższa klasa emisji, tym bardziej przyjazny środowisku jest dany pojazd).

Którą plakietką ekologiczną mam oznaczyć samochód?

Rodzaje plakietek ekologicznych grają istotą rolę w rozróżnieniu pojazdów, które mogą i nie mogą wjeżdżać do danych stref ochrony środowiska. Do większości ekostref mogą wjeżdżać jedynie samochody z zieloną plakietką, jednak w przypadku niektórych z nich akceptowane są także pojazdy z plakietką w kolorze żółtym.

Sprawdź jaka strefa obowiązuje w mieście do jakiego chcesz jechać swoim autem:

https://www.nalepkaekologiczna.pl/obowiazywanie-plakietek-kologicznych/


Opublikowano

w

przez

Tagi: