Wymiar ulopu

Z każdym miesiącem nowy pracownik nabywa coraz więcej dni urlopowych. W Niemczech panuje zasada – im dłużej pracujesz, tym więcej dni wolnych Ci przysługuje. Poniżej dowiesz się, na jak długi urlop możesz sobie pozwolić, a także w jaki sposób możesz się o niego ubiegać.

Im dłuższy staż pracy, tym więcej dni urlopowych.

Zgodnie z niemieckim prawem wszyscy pracownicy zatrudnieni w hrXP mogą liczyć na dni urlopowe. Za każdy przepracowany miesiąc kalendarzowy pracownik nabywa 2 dni urlopu (to jednak nie oznacza, że już po 2 tygodniach przysługuje mu dzień urlopu). Natomiast już po przepracowaniu 6 miesięcy okresu próbnego, zatrudniony otrzymuje 25 dni urlopowych.

Wraz ze stażem zwiększa się liczba dni urlopowych pod warunkiem, że pracuje on nieprzerwanie:

  • w pierwszym roku – urlop wynosi 25 dni robocze,
  • w drugim roku – urlop wynosi 27 dni roboczych,
  • w trzecim roku – urlop wynosi 27 dni roboczych,
  • od czwartego roku urlop wynosi 30 dni roboczych.

Jak planować urlop?

Należy pamiętać, że urlop trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby Koordynatorzy mogli ułożyć pracę całego zespołu. Co ważne, pracownik może udać się na urlop tylko za zgodą pracodawcy. W innym wypadku zostanie to uznane za naruszenie i jest podstawą do upomnienia pisemnego pracownika. Dlatego też, aby otrzymać dni wolne, pracownik zgłasza się z wypełnionym wnioskiem urlopowym do swojego Team Leadera. Najlepiej z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Niewykorzystane dni urlopowe

Osoba zatrudniona na czas określony, może kontynuować pracę na innym projekcie hrXP. Dzięki temu nadal będzie ona związana z naszą firmą, a dni urlopowe będą się zwiększać. Jeśli z wejściem w nowy rok, pracownikowi pozostaną dni urlopowe to ma on czas na ich wykorzystanie do ostatniego dnia marca. Warto o tym pamiętać, bo inaczej te dni przepadną.


Opublikowano

w

przez

Tagi: