Zakup mieszkania w Niemczech – Na co zwrócić uwagę?

Jeśli planujecie ułożyć swoje życie na stałe w Niemczech to zapewne zastanawialiście się nad zakupem mieszkania. Własne cztery kąty to marzenie każdego, ale czy wiecie na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości? Poniżej zgromadziliśmy garść porad, o których powinniście pamiętać.

Na wstępie powinniście wiedzieć, że prawo do kupienia mieszkania w Niemczech ma każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w tym także Polacy.

Pamiętajcie, że warto skorzystać z usług doświadczonych osób. Jeśli zainteresuje Was mieszkanie to dobrze jest obejrzeć je wspólnie z rzeczoznawcą. On dokładnie oceni, czy będzie potrzebny remont i ile to będzie kosztowało. Pamiętajcie jednak, aby sprawdzić także części wspólne – blok z zewnątrz, klatkę schodową, a w miarę możliwości także dach. Dzięki temu unikniecie niespodziewanych kosztów w postaci remontów właśnie tych wspólnych części użytkowych. Macie także prawo, by sprawdzić zapisy uchwał wspólnoty mieszkaniowej.

Jeśli już dobrze zapoznacie się z nieruchomością i będziecie przekonani co do jej kupna to następnym krokiem będzie zgłoszenie się do notariusza. Musicie wiedzieć, że księgi wieczyste w Niemczech nie są ogólnie dostępne. Właśnie dlatego potrzebny jest wspomniany notariusz, który potwierdzi to, czy sprzedający faktycznie jest właścicielem mieszkania. Od niego dowiecie się, czy osoby trzecie także mają prawo do nieruchomości, do drogi dojazdowej, a także czy istnieją inne obciążenia budowlane.

Następnym krokiem jest, sfinalizowanie kredytu w banku, którego pracownicy często chcą zajrzeć do ostatecznego wzoru umowy notarialnej. Jeśli wszystko będzie w porządku to u notariusza podpisuje się umowę przedwstępną. Natomiast po otrzymaniu pieniędzy w ramach kredytu, należy dokonać wpłaty na konto sprzedającego, zgodnie z ustalonymi terminami.

Później pozostaje już najprzyjemniejsza część – czyli przekazanie kluczy i dokumentacji związanej z mieszkaniem. Pamiętajcie jednak, by przy odbiorze nieruchomości jeszcze raz na spokojnie obejrzeć całość, czy przypadkiem od ostatniej Waszej wizyty nic nie uległo pogorszeniu. Jeśli wszystko będzie się zgadzało to nie pozostanie Wam nic innego jak wymarzona przeprowadzka.


Opublikowano

w

przez

Tagi: